INKTOBER 2017/ KENDİNE MEYDAN OKU!- CHALLENGE YOURSELF!

INKTOBER 2017

KENDİNE MEYDAN OKU! / CHALLENGE YOURSELF!

Yeni iş gelmiyorsa ve fikir bulmakta zorlanıyorsanız, kendi projenizi geliştirmenin öneminden bahsetmiştim. Bu gün kendi projelerinizi oluşturmanıza yardımcı olacak, süreli veya adetli çalışmanızı sağlayacak meydan okumalar yani “challange” lar var. #365daysproject , #100patterns ,#52weeksproject, #drawingdaily  aklıma ilk gelen örnekler. Bu kadar çeşitliliğin içinde beni motive eden ve çalışmamı sağlayan ise INKTOBER adlı meydan okuma.

Inktober; 2009 yılında ilüstratör Jake Parker’ın mürekkep ile çizim tekniğini geliştirebilmek için 1 ay boyunca her gün 1 adet çizim yapmaya karar vermesi ve çalışmalarını sosyal medyada paylaşması ile oluşmuş bir proje. Bu gün tüm dünyadan başta ilüstratör, sanatçı ve tasarımcılar olmak üzere herkesin Ekim ayı boyunca katıldığı ve çizimlerini sosyal medyada paylaştığı bir etkinliğe dönüşmüş durumda.

Her gün 1 adet çizimin nesi zor olabilir ki diyebilirsiniz. İnktober 2016 da güzel malzemeler alıp, sadece bu projede kullanacağım bir defter de yapıp çizimlere başlamıştım. Verilen standart listeyi takip edecektim ancak bir süre sonra listeye rağmen fikir bulamaz oldum. Çizimleri tamamlayamadım. Sonrasında da o güzel defteri elime bile almak istemedim, çünkü zamanı iyi kullanamamış ve başarısızlık düşüncesi ile hiçbir şey yapmamayı tercih etmiştim. İşte bu yüzden bu tür projeler zorlayıcı, tamamladığınızda ise kendinizle gurur duymanızı sağlayacak kişisel meydan okumalar.

İnktober 2017 de ise 31 günü tamamlamayı başardım ve bana bir projemde çok yardımcı oldu. Fikir ve metin  olarak hazırlamakta olduğum Veysel The Blind Ninja kitabımda, birlikte yaşadığım kedilerin hikayelerini çizerek anlatmaya odaklandığım bir dönemde,  inktober 2017 konu başlıklarını Veysel ve Piaf’ın karakterleri ile çizmeye çalıştım. Böylece karakter tasarım sürecini netleştirmiş oldum. Kitap çizim sürecine geçtiğim bu günlerde Veysel ve Piaf karakterleri neye benzemeli diye düşünmeyeceğim artık. Bu yıl yaptığım inktober çizimlerini merak ediyorsanız yukardaki videodan izleyebilirsiniz.

Peki sizler neler yaptınız? #lindanihan hashtag i ile instagram da arama yaparak işlerimi görebilir, ayrıca beni takip ederek sizlerin çalışmalarını görmemi sağlayabilirsiniz.

Yeni meydan okumalarla görüşmek üzere!